Міжнародне епізоотичне бюро

Всесвітня організація охорони здоров’я тварин

Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (ВООЗт), з історичним акронімом Міжнародне епізоотичне бюро (МЕБ) визнається Світовою організацією торгівлі (СОТ), як референтна організація, і станом на 2024 рік нараховує 183 країни-учасниці. Всесвітня асамблея зі 183 делегатів є найвищим органом Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (WOAH) і збирається щонайменше один раз на рік. Генеральна сесія Асамблеї триває п'ять днів і проводиться щороку в травні в Парижі. Голосування делегатів в Асамблеї відповідає демократичному принципу «одна країна, один голос».

Всесвітня організація охорони здоров’я тварин28 травня 2022 року ВООЗт запустила свій новий фірмовий стиль із відповідною абревіатурою WOAH (OMSA французькою та іспанською мовами) і домен woah.org

Цьогоріч ВООЗт виповнюється 100 років: століття покращення здоров’я й добробуту тварин, спадку співпраці, інновацій та прогресу.

Законом України «Про ратифікацію Протоколу про внесення змін до Маракеської угоди про заснування Світової організації торгівлі» від 04.11.2015 № 745-VIII ратифіковано Угоду, взято зобов’язання і проголошено готовність до її реалізації на практиці. Угода набрала чинності 22 лютого 2017 року, після її ратифікації двома третинами країн-учасниць СОТ (110 зі 164).

ВООЗт-ВІСОЗт
Всесвітня інформаційна система охорони здоров'я тварин ВООЗт

Унікальна комплексна база даних, для збору повідомлень та поширення інформації про стан здоров’я тварин у світі. Ці дані відображають інформацію надану ветеринарними службами країн-учасниць ВООЗт та країн і територій, що не входять до ВООЗт, про хвороби домашніх тварин і дикої фауни, віднесені до списку, а також про несподівані хвороби й зоонози.

ВООЗт є довідковою організацією СОТ зі стандартів здоров'я тварин та зоонозів і публікує 2 кодекси (Наземний та Водний) та 2 посібники (Наземний та Водний), як основні довідники для учасників СОТ.

Міжнародні стандарти

Розробка міжнародних стандартів щодо стану здоров'я тварин та їх добробуту на основі останньої наукової інформації лежить в основі мандата ВООЗт. Стандарти ВООЗт не мають юридичної сили, проте, коли делегати ВООЗт голосують за їх прийняття на щорічній Генеральній сесії ВООЗт, вони зобов'язуються втілити їх у своє національне законодавство. ВООЗт розуміє, що запровадження Стандартів ВООЗт на рівні країни може бути проблемним та пов’язано з браком фінансових, людських ресурсів чи відповідної інфраструктури та залишається незрозумілим, наскільки вони реалізовані в країнах, тому, щоб розуміти, як країни-учасниці ВООЗт запроваджують міжнародні стандарти була створена нова програма — «Обсерваторія».

Внаслідок пандемії COVID-19, ВООЗт запровадила метод віртуальних співбесід для країн-учасниць, як альтернативу польовим місіям експертів ВООЗт до прийняття рішення по заяві країни щодо офіційного визнання ВООЗт стану здоров'я тварин. Процедура є добровільною і наразі поширюється на сім хвороб.

Заходи з охорони здоров'я тварин, в сучасній тенденції глобалізації, набувають все більшого значення для сприяння безпечній міжнародній торгівлі тваринами та продуктами тваринного походження, уникаючи при цьому зайвих перешкод в торгівлі. У світлі цього Угода про застосування санітарних та фітосанітарних заходів (Угода про СФЗ) заохочує учасників Світової організації торгівлі (СОТ) базувати свої санітарні заходи на наявних міжнародних стандартах, керівних принципах та рекомендаціях.

Міжнародні стандарти ВООЗт спрямовані на покращення здоров'я та добробуту тварин і підтримку ветеринарних служб у всьому світі у відношенні, як наземних, так і водних тварин включають два кодекси та два посібники.

Кодекси традиційно адресовані стану здоров'я тварин і зоонозам, але, в останні роки їх дія поширилась і на добробут тварин, виробництво кормів для тварин, безпеку виробництва, що відповідає розширеному мандату ВООЗт, функція якого - «поліпшення здоров'я тварин у всьому світі».

ВООЗт регулярно оновлює свої міжнародні стандарти у міру появи нової наукової інформації відповідно до встановлених демократичних та прозорих процедур. Єдиний спосіб прийняття стандарту — це його затвердження на засіданні делегатів Всесвітньої асамблеї, щорічно у травні, на Генеральній Асамблеї ВООЗт. 90-та щорічна Генеральна сесія Всесвітньої асамблеї делегатів Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин відбулася в Парижі 21-25 травня 2023 року.

Що таке міжнародні стандарти ВООЗт? та Шлях ЕВС — можна дізнатись на оригінальних сторінках, перейшовши за посиланням.

Ветеринарна й параветеринарна освіта та статутні ветеринарні органи

ВООЗт визначає якість ветеринарної та параветеринарної освіти фахівців та публікує на офіційному сайті перелік закладів ветеринарної освіти країн-учасниць ВООЗт, серед яких є список українських.

Статутні ветеринарні органи

Роль статутного ветеринарного органу (ОВС) полягає у нагляді за якістю та компетентністю ветеринарів в країні. ВООЗт вважає, що компетентний статутний ветеринарний орган — незалежний від будь-яких політичних чи комерційних інтересів, здатний забезпечити досконалість ветеринарної професії шляхом відповідного ліцензування чи реєстрації ветеринарів і параветеринарних фахівців, а також забезпечити мінімальні стандарти (початкової та подальшої безперервної) освіти й професійної поведінки зареєстрованих осіб. Функціональні та законодавчі рамки, в яких статутний ветеринарний орган здійснює свої регуляторні повноваження, визначені у Статтях 3.2.12 та 3.4.6 Кодексу здоров’я наземних тварин ВООЗт.

Хвороби тварин

Резолюцією Міжнародного комітету за рекомендаціями Регіональних комісій на штаб-квартиру ВООЗт покладено обов'язок створення єдиного списку ВООЗт хвороб наземних і водних тварин, що підлягають реєстрації, щоб замінити колишні списки A і B.

Портал ВООЗт надає легкий доступ до ресурсів та актуальної (за результатами перегляду на засіданні делегатів Всесвітньої асамблеї ВООЗт 2023 року) інформації про 207 хвороб наземних і водних тварин.

На цьому сайті представлено перекладний список цих 207 хвороб тварин, включаючи хвороби, відносно яких країни-учасниці ВООЗт можуть подати самодекларацію про відсутність хвороби, пройшовши відповідну процедуру офіційного визнання ВООЗт стану здоров'я тварин в країні, зоні чи компартменті.

З 2004 року ФАО та ВООЗт співпрацюють в рамках Глобальної рамкової програми прогресивного контролю транскордонних хвороб тварин (ГРППК-ТХТ) по зменшенню загрози транскордонних хвороб тварин (ТХТ) для продовольчої безпеки, засобів існування й безпечної торгівлі у світі.

Міжгалузевий та міждисциплінарний підхід, тісна координація й співпраця усіх суб'єктів на глобальному, національному та регіональному рівнях є запорукою успіху в запобіганні, виявленні, реагуванні й подоланні ТХТ. Окреслення та вдосконалення цього підходу є метою ГРППК-ТХТ на 2021-2025 роки.

Контакти компетентних органів

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачівТел.: +380442794948

Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветсанекспертизиТел.: +380443775385

mozТел.: +38044253619

Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»Тел.: +380444254354

Онлайн-інструменти епізоотологів